Mastná pleť - jak vzniká, její charakteristiky a co je důležité dodržovat

MASTNÁ PLEŤ  

 • Charakteriska mastné pleti
 • Výhody mastné pleti
 • Další příčiny
 • Co dělat a jak zabránit pleťovým problémům?
 • Proč se věnovat správné péči a vybrat kosmetiku z čistě přírodních zdrojů?
 • Další tipy na péči

Charakteriska mastné pleti

 

Mastná pleť se vyznačuje nadbytkem kožního mazu. Má lesklou , mastnou a pevnou strukturu pokožky, zejména při T-zóně (od čela, přes nos až po bradu). Obvykle si můžete všimnout nadbytečného mazu během poledne. Pokud si nanášíte make-up, může to být jeho příčinou rozmazání.

 Můžete cítit mastný a lesklý vzhled s viditelně zvětšenými póry. Mazové žlázy jsou více aktivní, a to vede k tvorbě různých skvrn, černých teček a pupínků.

 Obzvláště během puberty je tento problém nejběžnější. Přestože je puberta hlavní příčinou přebytečného mazu a lesku na pokožce, adolescenti nejsou jediní s mastnou pokožkou. Hlavní faktory při hře mohou zahrnovat:

 

  • Genetika: Pokud Vaši rodiče trpěli na mastnou pleť, existuje velká šance, že ji budete mít také.
  •  Hormony: nejen během puberty, nebo jako v některých částech menstruačního cyklu, těhotenství či při menopauze se tento typ pleti častovyskytuje.
  • Klima: Navštěvujete nebo žijete ve vlhčím klimatu? Výsledkem může být mastná pleť.

 

 

Výhody mastné pleti

Trpět tímto typem není zcela nežádoucí – mají určité výhody. Vzhledem k tomu, že nadměrná produkce mazu udržuje pokožku vyplněnou mazem - má tato pleť sklon méně stárnout a vrásčit se. Kromě toho maz udržuje pokožku lépe hydratovanou, a to díky uzamknutí vlhkosti pod povrchem.

 

Další příčiny

Genetika/dědičné faktory

 • Vliv některých členů rodiny kvůli jejich genetickému předpoklad

 

Stravovací návyky

 • Nejvíce při nadměrné konzumaci nezdravé výživy, jakou jsou fastfoody, či cukry.
 • Nedostatky vitamínů B5 a B2.

 

Věk

 • V období puberty kvůli zvýšené hormonální aktivitě.
 • Může ovlivnit kteroukoli věkovou skupinu do 50 let.

 

Kosmetické produkty a přípravky

 • Používání některých produktů pro péči o pleť, které jsou na bázi oleje může mít vliv na mazové žlázy které produkují ještě více mazu. Krom toho používání produktů například proti stárnutí, čištění, častá exfoliace a drhnutí může mít za následek narušení ochranné mastné bariéry, a tudíž se produkce mazu zvyšuje ještě více.

 

Životní prostředí a počasí

 • Horko a pocení může způsobit také. Podobně může být příčinou počasí, které způsobuje pocení a vysokou vlhkost. Také při znečištěném ovzduší se pleť má tendenci víc mastit. Během suchého období může být Vaše pleť mastná méně.

 

Léky

 • Některé léky jako například antikoncepce, léky nahrazující hormony, nebo léky které způsobují dehydrataci, mohou vyvolat nadměrnou produkci mazu během toho když se tělo snaží vrátit tuto hormonální úroveň do normálu.

 

Nadměrný stres

 • Vysoký stres často vede k větší produkci androgenních hormonů, které by mohly vyvolat nadměrnou tvorbu mazu a způsobit mastnou pleť.

 

Opalování

 • Protože způsobuje dočasnou suchost pokožky, tělo se snaží kompenzovat hladinu ochranného mazu.

 

Co dělat a jak zabránit pleťovým problémům?

 

Vzhledem k tomu, že nadměrný maz způsobuje výskyt pupínků, ucpaných pórů a nadměrnému hromadění odumřelých kožních buněk, chceme Vám pomoci a poradit, jak s tímto problémem zacházet.

 

Vhodná každodenní péče

 • Prvním způsobem je správná a rutinní exfoliace, čištění, tonizace a zvlhčení. Doporučujeme MIESSENCE Purifying řadu - oblíbený balíček pro mastnou pleť, který zahrnuje vše kromě exfoliace - na tu je účinný Garnet Exfoliant od Miessence. Také používání minerální masky vám krásně srovná problémy spojené s mastnou a problémovou pletí. Viz níže. 

 

 

 

Správný typ make-upu

 • Používáte-li make-up (např. podkladové báze, korektory, pudry apod.) ujistěte se, že používáte ten správný a že Vám sedí.

 

Odstraňte make-up

 • Než se uložíte ke spánku, odstraňte veškerý obličejový a oční make-up. Tím je zajištěno, že póry mohou dýchat Důležité je použít vhodné odličovače.

 

 

Proč se věnovat správné péči a vybrat kosmetiku z čistě přírodních zdrojů?

 

Přestože naše pokožka má rychlou obnovovací schopnost, je nádherným zrcadlem toho, co se děje se zbytkem těla a mysli. Pokud jsme anemičtí, dehydratovaní, podvyživení vzhled se na nás rychle odrazí. Nebo pokud jsme smutní a nešťastní, naše pokožka je doslova skleslá. Není divu, že se stav pokožky odráží stresem, pokud se necítíme silní a respektováni, naše pleť potřebuje dostatečnou péči nejen zevnitř ale i zvenčí.  Naučme se tedy porozumění přírodě a utvořit tak silné spojení s námi.

 

"Péče o pokožku je klíčová v tom, že musí být šetrná, a  kůže nesmí být vystavená chemikáliím, které způsobojí chronické problémy. "

 

Klíčem ke krásné pleti je použití tzv. ingrediencí, které jsou přirozené pro obnovu kožních buněk. Ty působí společně s antioxidanty, aby podpořily přirozené fosfolipidy v pokožce (látku obklopující kožní buňky, které leží mezi každou kožní vrstvou – udržují je měkké a pružné. Mnoho kosmetických společností se snaží oddělit prospěšné ingredience zpracováním těchto přírodních s chemikáliemi, což následně tvoří petrochemikálie, silikon, přísady při kterých vzniká formaldehyd, nitrosaminové kontaminanty (způsobující rakovinu) a parabeny jsou běžnou součástí v mnoha „přírodních“ produktech.

Výrobce této certifikované organické kosmetiky používají přísady, které jsou získávány lisováním za studena a destilací – nikoli chemickou reakcí. Jsou bezpečné, jedlé a v podstatě potravinářské.

 

 

Další tipy na péči

 

Již jsme Vás informovali o vhodných produktech a jak je používat. Krása a zdraví nepochází pouze z venku, ale také zevnitř. Rozhodli jsme se přidat na seznam doporučené potraviny, vitamíny a další typy.

 

Ovoce a zelenina

 • Jezte spoustu čerstvého ovoce a zelené listové zeleniny. Nejideálnější je nastartovat svůj den čerstvým smoothiem. Dbejte na to, aby potravina měla vysokou kvalitu – ta je zárukou zdraví.

Vitamíny B2, B5 a železo

 • Pro získání těchto látek by vaše strava měla obsahovat orgánové maso, pšeničné klíčky, celá zrna, ořechy, celozrnná rýže, pohanka atd.

Pijte hodně vody (kvalitní a čisté)

 • Chcete-li odstranit toxiny z těla a udržet pokožku hydratovanou, ujistěte se, že máte dostatek hydratace. Pomáhá při snížení sekrece mazu. Voda z kohoutku by měla být filtrovaná.

Změny životního stylu

 • Pokud kouříte nebo pijete příliš mnoho alkoholu, je dobré zkusit toto omezit.
 • Pravidelné cvičení pomáhá odbourávat toxiny při pocení.

 

Mastná jídla

Snižte potřebu mastných potravin, zejména smažených. V případě potřeby oleje, používejte za studena lisovaný.

 

Pokud vás článek zaujal, můžete si zkusit vyplnit  pleťový test , který rozhodne jaké produkty se pro váš typ pleti hodí nejlpépe. 

S láskou, 

Organic Skin Care

 

Affiliate program