Greenwashing nejen v kosmetickém průmyslu

Už jste slyšeli o tom co je greenwashing? V těchto časech velmi populární téma. Můžete se s ním setkat v mnoha výrobních odvětvích bez toho, aniž byste si o něm byly vědomi. Pojďme si toto téma tedy trochu přiblížit a objasnit si některé situace, do kterých se můžete i vy dostat při nakupování jakéhokoli produktu. 

Greenwashing je v podstatě marketingový proces, který vytváří efekt jedinečnosti produktu ekologickým a přírodním způsobem, avšak bez pozitivního dopadu na životní prostředí.

Například v posledních letech se utváří trendy jít ekologickou a šetrnou cestou. Životní prostředí se drasticky zhoršilo a nám už nezbývá mnoho času na jeho obnovu. Mnoho firem, kterým jde o to aby na tomto trendu především vydělali, od této chvíle začíná používat cesty jak propagovat svou značku či brand na bázi greenwashingu a to podle těchto 3 konkrétních kritérií:

 

1) Zelený design a logo,

2) digitální reklama,

3) vyhýbání se spotřebě reklamních materiálů jako je například papír.

 

Co se týče kosmetickém průmyslu - speciálně péče o pokožku - ne jen že firmy mění design loga, ale mění celou komunikaci daného brandu a rozšiřují prodejní cesty těchto produktů (například rozšířená síť odběratelů). Samozřejmě, že je dobré se touto cestou zabývat ale problém tkví v tom, že spousta firem se pouze prezentuje tímto směrem navenek, ale výrobní a testovací procesy jsou stále zastaralé a neefektivní vůči životnímu prostředí. Tento etický problém se nazývá Greenwashing. Faktem zůstává to, že změna výrobních procesů stojí mnoho úsilí a je finančně velice nákladná, tudíž  je pro tyto firmy nejjednodušší se takto pouze prezentovat přes falešný marketing

Pojďme si ukázat základní indikátory marketingové komunikace a greenwashingu, které jsou založené na výzkumu kanadské environmentální marketingové agentury TerraChoice (2009).

 • "Hřích skrytého kompromisu"
  • Například náhrada plastových obalů za papírové. Papír sice řeší problém plastových odpadů ale ignoruje přitom proces výroby papíru.


 • "Hřích nepodloženého tvrzení"
  • Firmy nemají podložené tvrzení třetí stranou o tom, co uvádí na výrobek (third-party certification).

 

 • Hřích "skrytého významu"
  • Spotřebitelé dostatečně nerozumí tomu, co daná značka prosazuje či co přesně obsahuje - nevyslovení celé pravdy, či použití neurčitých pojmů. 
   • Například: "100% přírodní produkt." Reálně to může znamenat že produkt obsahuje čistý arsen, uran, nebo rtuť (tyto prvky jsou přírodního původu avšak pro lidské zdraví velice nebezpečné).

 

 • "Hřích bezvýznamnosti"
  • Společnost zdůrazňuje ekologický požadavek na produkt, který může být sice pravdivý, ale pro spotřebitele irelevantní při hledání výrobků šetrných k životnímu prostředí. Jako příklad použijeme chlorfluorovodíky (chlorofluorocarbons). Tato chemikálie byla zakázaná v roce 1996 z důvodu vysokého poškození ozonové vrstvy. Přestože by společnost tvrdila, že tuto chemikálii nepoužívá, pro rozhodnutí zákazníka je to irelevantní, protože je tato složka zakázaná. 

 

 • "Hřích méně špatné alternativy"
  • Příkladem bychom mohli propagovat tvrzení, že organické cigarety jsou lepší než ty běžné. Toto tvrzení může být pravdivé v porovnání produktových kategorií. Ale odvádí to zákazníka od rozhodnutí zda to má přínos pro životní prostředí či nikoli. 

 

 • "Hřích jménem Fibbing" 
  • Fibbing utváří falešné environmentální tvrzení. Jinými slovy, jedná se o prostou lež.

 

 • "Hřích falešných označení"
  • Toto v podstatě znamená vytvoření falešné certifikace, za účelem oklamání spotřebitele. Zákazník si myslí, že produkt prošel legitimním procesem organické/ekologické kontroly.

 

Greenwashing effect

 Zdroj: Unsplash.com 

 

Výsledky průzkumu také ukázaly, že 98 % maloobchodních prodejců bylo oklamáno greenwashingem, a pouze 2 % si byly vědomi těchto faktů a lží v pozadí falešného marketingu. Z výzkumu také můžeme pozorovat, že kosmetický průmysl je afektovaný greenwashingem s podílem 21 % z celkového greenwashingového trhu (potravinářský průmysl, alternativní medicína, přírodní medicína).

Tyto Terrachoice (2009) průzkumy jsou dnes bohužel zastaralé. Jediné co spotřebitelům zbývá, je to abyc se sami vzdělali v tom, jaké ingredience jsou v kosmetice ty dobré a které jsou škodlivé, či zda firma opravdu čestně zastává názor ochrany životního prostředí. Budeme se Vám snažit tento proces usnadnit pomocí našich vlastních průzkumů s pomocí těch nejdůvěryhodnějších zdrojů. Proto se na nás neváhejte kdykoli obrátit s dotazy. 

 

 

 

 

 

Affiliate program