Nebezpečí umělých chemikálií v kosmetice - Jak se chránit před toxickými látkami

 

Zajímáte se o to, co jíte? Pak by vás mělo zajímat i to, co si nanášíte na pokožku. Naše pleť je neustále vystavována vlivům okolí a chemikáliím, které se skrývají v běžných kosmetických produktech. Bohužel, mnozí z nás si neuvědomují, jaké dopady mohou mít syntetické látky na naše zdraví, a kosmetický průmysl často využívá tzv. greenwashingu, aby své výrobky prezentoval jako „přírodní“.

Pokožka potřebuje přísun antioxidantů a bezpečných ingrediencí, aby se mohla plně regenerovat. Co víme o chemikáliích, které denně nanášíme na svou pleť? Pojďme se podívat na seznam nejnebezpečnějších toxických látek, které se běžně vyskytují v kosmetických produktech, a jak se jim můžete vyhnout.

Proč jsou chemikálie v kosmetice nebezpečné?

To, co aplikujeme na pokožku, se vstřebává do našeho těla a ovlivňuje jeho fungování. Mnohé kosmetické produkty obsahují látky, které narušují přirozenou bariéru pokožky a mohou způsobit podráždění, alergie, a dokonce vážnější zdravotní problémy. Je důležité věnovat pozornost složení kosmetiky, aby vaše pleť zůstala zdravá a chráněná.

Seznam nebezpečných toxických ingrediencí v kosmetických produktech

  1. Benzalkonium Chloride
    Silně dráždivá látka, která může způsobit vážné podráždění pokožky a sliznic. Při styku s kůží může způsobit svalovou paralýzu a další zdravotní komplikace.

  2. Butylated Hydroxyanisole (BHA) a Butylated Hydroxytoluene (BHT)
    Tyto konzervanty jsou spojeny s alergickou dermatitidou a mohou být toxické pro játra a ledviny.

  3. Toluene (Toluen)
    Škodlivý při vdechnutí nebo při kontaktu s pokožkou. Způsobuje podráždění kůže, očí a dýchacích cest. U těhotných žen může způsobit poškození plodu.

  4. Minerální olej
    Vedlejší produkt z ropy, který ucpává póry a zpomaluje přirozenou obnovu pokožky. Je běžnou součástí dětských olejů a vazelíny.

  5. 2-bromo-2-nitropropane-1, 3-diol
    Nitrosační činidlo, které může kontaminovat kosmetické produkty nitrosaminem, známým karcinogenem.

  6. DEA, MEA, TEA sloučeniny
    Tyto chemické sloučeniny se často používají jako pěnící látky a emulgátory. Jsou spojovány s nitrosaminovou kontaminací a mohou způsobovat podráždění pokožky a očí.

  7. Imidazolidinyl Urea a Formaldehyd
    Tyto látky uvolňují formaldehyd, známý karcinogen, který způsobuje alergické reakce, podráždění a chronickou únavu.

  8. Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Ammonium Lauryl Sulfate (ALS)
    Běžné pěnidlo v šamponech a sprchových gelech. Tyto látky mohou způsobit podráždění pokožky a očí a narušit ochrannou bariéru pleti.

  9. Parabeny
    Konzervační látky, které mohou narušit hormonální rovnováhu a jsou spojovány s rakovinou prsu.

  10. Paraffinový vosk/olej
    Parafin je ropný produkt, který pokrývá pokožku jako plast, zabraňuje jí dýchat a ucpává póry.

  11. Polyethylene Glycol (PEG) compounds
    Potenciálně karcinogenní látky, které mohou narušit přirozenou vlhkost pokožky a zanechávat ji suchou a náchylnou na bakterie.

  12. Ethoxylované povrchově aktivní látky
    Pěnidla a emulgátory, které se mohou během výrobního procesu kontaminovat karcinogenním 1,4-dioxanem.

  13. FD&C Color Pigments
    Syntetická barviva vyrobená z černouhelného dehtu. Obsahují soli těžkých kovů, které mohou způsobit rakovinu a podráždění kůže.

  14. Fragrance (Vůně)
    Tento výraz na etiketách může ukrývat tisíce chemických látek, včetně těch, které způsobují bolesti hlavy, podráždění pokožky a narušují centrální nervový systém.

  15. Propylene Glycol (PG) a Butylene Glycol
    Ropné deriváty, které pronikají do pokožky a mohou oslabit bílkovinné a buněčné struktury. Jsou vysoce toxické při dlouhodobé expozici.

  16. PVP / VA Copolymer
    Chemická látka odvozená z ropy, běžně používaná ve sprejích na vlasy a stylingových přípravcích. Při vdechnutí může způsobit problémy s dýcháním.

  17. Rancid natural emollients (Žluklé přírodní změkčovadla)
    Pokud jsou přírodní oleje v kosmetice nevhodně skladovány nebo lisovány, mohou oxidovat a stát se toxickými pro pokožku.

  18. Silicone derived emollients
    Silikonové složky v kosmetice vytvářejí okluzivní vrstvu, která brání pokožce dýchat a může způsobit podráždění a hromadění toxinů.

  19. Stearalkonium Chloride
    Látka používaná ve vlasových kondicionérech a krémech, která může způsobovat alergické reakce.

  20. Talc (Mastek)
    Bylo prokázáno, že mastek použitý v oblasti genitálií zvyšuje riziko vzniku rakoviny vaječníků.


Jak se chránit před nebezpečnými chemikáliemi?

  1. Vybírejte přírodní kosmetiku
    Sáhněte po produktech s organickými certifikacemi, jako jsou ACO nebo USDA Organic, které zaručují, že produkt neobsahuje škodlivé chemikálie.

  2. Čtěte etikety
    Naučte se rozpoznávat nebezpečné látky ve složení kosmetiky. Vyhněte se produktům obsahujícím parabeny, SLS, minerální oleje a další syntetické složky.

  3. Používejte bezpečné alternativy
    Produkty na bázi přírodních olejů lisovaných za studena nebo destilací jsou bezpečnější alternativou k syntetickým látkám. Miessence je skvělým příkladem značky, která používá ingredience získávané z udržitelných zdrojů.

Důležitost přechodu na přírodní kosmetiku

Použití přírodní kosmetiky má nejen pozitivní dopad na vaši pleť, ale také na životní prostředí. Chemické látky z kosmetických produktů často končí ve vodních zdrojích a způsobují znečištění. Přechodem na přírodní kosmetiku chráníte nejen sebe, ale i naši planetu.

 

Affiliate program