Pigmentové skvrny: jejich příčina a jak se jich zbavit

 

Pigmentové skvrny: co je způsobuje, jak jim předcházet a jak se o ně starat

Pigmentové skvrny jsou maličké hnědé oblasti, které kontrastují se zbytkem bledší pokožky. Vznikají tak, že v pokožce se tvoří nadměrné množství melaninu, pigmentu, který zbarvuje pokožku dohněda. Proto se často spojují s pojmem hyperpigmentace. Ve většině případů jsou tmavé pigmentové skvrny neškodné, ale mohou být esteticky nepříjemné a snižovat sebevědomí.

Příčiny pigmentových skvrn

Pigmentové skvrny mohou mít různé příčiny, které souvisí s genetikou, stárnutím, hormonálními změnami, záněty, poškozením kůže, užíváním některých léků nebo kosmetiky a hlavně s působením slunečního záření. UV záření stimuluje produkci melaninu jako ochrannou reakci proti poškození DNA buněk. Pokud je tato reakce nerovnoměrná nebo nadměrná, dochází k tvorbě pigmentových skvrn.

Nejčastějšími typy pigmentových skvrn jsou:

 • Skvrny od sluníčka - jsou způsobeny dlouhodobým opalováním nebo soláriem. Objevují se na obličeji, rukou, dekoltu a jiných částech těla, které bývají nejvíce vystaveny slunci.
 • Melasma - je spojena s hormonálními změnami v těle, například během těhotenství, menopauzy nebo užívání antikoncepce. Projevuje se jako tmavé skvrny na čele, tvářích, horním rtech nebo bradě.
 • Pozánětlivé pigmentové skvrny - vznikají jako následek zánětů nebo poškození kůže způsobených akné, ekzémem, alergiemi, popáleninami nebo poraněními. Jsou obvykle dočasné a postupně blednou.
 • Stařecké skvrny - jsou důsledkem stárnutí kůže a kumulativního působení slunečního záření. Objevují se ve vyšším věku jako malé hnědé tečky na rukou, obličeji nebo krku.

Pigmentové skvrny a jak se jich zbavit

Prevence pigmentových skvrn

Nejlepším způsobem, jak zabránit vzniku pigmentových skvrn, je chránit pokožku před sluncem. To znamená:

 • Používat opalovací krém s vysokým faktorem (alespoň SPF 30) a opakovat jeho nanášení každé dvě hodiny nebo po plavání nebo pocení.
 • Nosit klobouk, sluneční brýle a oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, které zakrývají co nejvíce pokožky.
 • Vyhnout se slunci v době jeho nejvyšší intenzity (mezi 10 a 16 hodinou).
 • Omezit návštěvy solária nebo je úplně vyloučit.

Dalšími opatřeními, které mohou pomoci předcházet pigmentovým skvrnám, jsou:

 • Dodržovat zdravý životní styl, který zahrnuje dostatek spánku, pití vody, pestré a vyvážené stravování a pravidelné cvičení.
 • Užívat vitamíny a doplňky stravy, které podporují zdraví kůže, jako jsou vitamín C, E, A, B, zinek, selen nebo kolagen.
 • Používat kvalitní kosmetiku, která je vhodná pro typ a stav pleti, neobsahuje škodlivé látky a nezpůsobuje alergické reakce.
 • Pravidelně čistit a pečovat o pleť pomocí jemných čisticích prostředků, tonik, peelingů a hydratačních krémů.
 • Navštěvovat kosmetičku nebo dermatologa pro odborné poradenství a případné ošetření pleti.

Péče o pigmentové skvrny

Pokud již máte pigmentové skvrny, můžete se je pokusit zesvětlit nebo odstranit pomocí různých metod. Mezi ně patří:

 • Kosmetické přípravky na zesvětlení pigmentových skvrn - obsahují látky, které inhibují tvorbu melaninu nebo urychlují obnovu buněk. Mezi tyto látky patří například kyselina glykolová, kyselina salicylová, kyselina azelaová, kyselina kojová, arbutin, niacinamid nebo vitamín C. Tyto přípravky je třeba používat dlouhodobě a opatrně podle návodu a v kombinaci s ochranou před sluncem.
 • Domácí prostředky na zesvětlení pigmentových skvrn - využívají přírodních ingrediencí, které mají bělící nebo exfoliační účinky. Mezi tyto ingredience patří například jablečný ocet, aloe vera, červená cibule, zelený čaj nebo sójový extrakt. Tyto prostředky je třeba aplikovat pravidelně na postižená místa a nechat působit několik minut nebo hodin. Výsledky se mohou projevit po několika týdnech nebo měsících.
 • Dermatologické procedury na odstranění pigmentových skvrn - jsou invazivnější a účinnější metody, které provádí odborníci v klinice nebo salónu. Mezi tyto metody patří například chemický peeling, mikrodermabraze, laserová terapie nebo kryoterapie. Tyto metody odstraňují vrchní vrstvu kůže s pigmentací a stimulují tvorbu nové zdravé kůže. Tyto metody vyžadují konzultaci s lékařem, dodržování pokynů po zákroku a ochranu před sluncem.

Miessence Ambrosia Skin Perfector - organicky certifikované sjednocovací pleťové sérum

Jedním z produktů, který může pomoci s péčí o pigmentové skvrny, je Miessence Ambrosia Skin Perfector1. Jedná se o organicky certifikované pleťové sérum, které obsahuje osm vysoce účinných bylinných a květinových extraktů, které zklidňují, tonizují a obnovují pleť. Například mezi extrakt na redukci pigmentových skvrn patří CO2 extrakt z mrkvových semen (Daucus Carota): Olej z mrkvových semínek, extrahovaný ze semen pocházejících z Nového Zélandu, je účinný při redukci vrásek, poškození sluncem a pro zlepšení tónu pleti. 

ambrosia_essence_skin_perfector

Organicky certifikované sérum na pleť Miessence Abrosia Skin Perfector skvěle funguje na vyrovnání barvy a zdraví pleti a navíc funguje na všechny typy pokožky)

Affiliate program