Pokožka: naše ochranná bariéra

 

Kůže jako největší orgán našeho těla

Pokožka je největší orgán lidského těla a plní mnoho důležitých funkcí. Je to první linie ochrany těla před vnějšími vlivy, jako jsou bakterie, viry, chemikálie a sluneční záření. Pokožka také reguluje teplotu těla a udržuje vlhkost v těle.

Jeden cm2 obsahuje:

  • 6 milionů buněk
  • 5000 smyslových bodů
  • 100 potových žláz
  • 15 mazových žláz

 

Pokožka se skládá ze tří hlavních vrstev: epidermis, dermis a hypodermis. Každá vrstva plní specifické funkce, které jsou důležité pro zdraví a pohodu těla.

Složení kůže - Organic Skin Care

 

Epidermis

Epidermis je nejvrchnější vrstva pokožky. Tvoří ji buněčná keratinizovaná tkáň, která je odolná proti abrazi. Epidermis se skládá z několika vrstev buněk, z nichž nejspodnější je tvořena keratinocyty, které produkují keratin. Tyto buňky se postupně posouvají k povrchu a jsou nahrazovány novými, které se tvoří v důsledku mitózy v keratinocytech. Epidermis chrání tělo před vnějšími vlivy a udržuje vlhkost v těle.

 

Dermis

Dermis je druhá vrstva pokožky a tvoří ji pojivová tkáň. Dermis obsahuje krevní cévy, nervy, mazové a potní žlázy, a vlasy a nehty. Dermis také podporuje epidermis, aby zůstala na svém místě. Dermis také obsahuje collagen a elastin, které dávají pleti pružnost a pevnost.

 

Hypodermis

Hypodermis je třetí vrstva pokožky a tvoří ji tuková tkáň. Je to nejhlubší vrstva pokožky a slouží jako izolace a zdroj energie pro tělo. Tuková tkáň také podporuje a chrání orgány v těle a udržuje teplotu těla.

 

Je také důležité si uvědomit co si na pokožku každý den nanášíme. To co si na ni totiž aplikujeme má velký dopad na náš organismus, protO je dobré zvolit kosmetiku, která vaše zdraví podpoří. Používáním přírodních složek jakou jsou rostlinné oleje, éterické oleje a bylinné extrakty jsou bohaté na vitamíny a minerály, jsou prospěšné pro pokožku. Tyto složky mohou pomoci vyživit, hydratovat a chránit pokožku před poškozením.

 

Zdroje

  • MedlinePlus (https://medlineplus.gov/skinanatomy.html)
  • Healthline (https://www.healthline.com/health/skin-anatomy)
  • American Academy of Dermatology (https://www.aad.org/public/diseases/skin-conditions/skin-anatomy)

Tyto zdroje obsahují podrobné informace o struktuře pokožky a jejích funkcích, včetně obrázků a diagramů. Také mohou obsahovat další informace o pokožce a zdraví kůže.

Affiliate program