Přírodní dekorativní kosmetika vs. komerční kosmetika

Přírodní dekorativní kosmetika a komerční kosmetika jsou dva rozdílné typy kosmetických produktů, které se liší svými složeními a účinky na pokožku. Zatímco komerční kosmetika se často skládá z chemických látek a syntetických složek, přírodní dekorativní kosmetika se skládá z přírodních složek.

Jedním z hlavních důvodů, proč se mnozí lidé rozhodli přejít na přírodní dekorativní kosmetiku, je skutečnost, že tyto produkty jsou často bez parabenů, ftalátů a silikonů. Tyto chemické látky se často nacházejí v komerční kosmetice, ale byly zpochybněny kvůli svému potenciálnímu riziku pro zdraví. Například, studie z roku 2004, publikovaná v Environmental Health Perspectives, ukázala, že parabeny mohou být spojené s rizikem rakoviny prsu (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1242073/)

 

Při denním používání make-upu či jiné kosmetiky by se měli nejčastěji vyhnout těmto ingrediencím: 

Parabeny

Je známo že parabeny mohou prodloužit trvanlivost kosmetických produktů, ale tato konzervační látka je spojena se zvýšením rizika vzniku rakoviny prsu, poruch endokrinních žláz a kožních alergií. Parabeny se vyskytují v make-upech, sprchových gelech, cleanserech a deodorantech.

 

Vonné látky

Vonné látky jsou nedílnou součástí mnoha kosmetických přípravků i dekorativní kosmetiky. Sice můžete vonět jako pole květin, ale neříká toho moc o původu jak složka byla vyrobena. Pokud je produkována chemickými procesy v laboratoři může způsobit podráždění pokožky, dýchacích cest a alergie. Nemluvě o tom, že má i potencionálně negativní účinky i na náš reprodukční systém.

 

Ftaláty

Ftaláty, které najdeme v hydratačních krémech, deodorantech, parfémech a sprejích na vlasy mohou souviset s narušením endokrinního systému, zvyšují riziko rakoviny a dokonce reprodukčními vady.

 

Sulfáty

Riziko při koupání. Sulfáty se vyskytují v šamponech a mycích gelech mohou v kombinaci s jinými chemikáliemi být karcinogenní. Dráždí pokožku, dýchací cesty nebo oči. Krom toho mohou poškozovat ledviny a mít za následek vznik respiračních problémů. Slufáty najdete také v řasenkách a v produktech na léčbu akné (všimněte si složení na štítku názvu laurylsulfát sodný nebo SLS (laureth sulfate).

 

Formaldehyd

Formaldehyd se používá jako další z konzervantů v lacích na nehty, očních stínech a produktech do koupele. Oficiálně je formaldehyd zařazen mezi karcinogeny podle Mezinárodní agentury pro výzkum karcinogenů.

 

Propylenglykol

Propylenglykol funguje jako hydratační složka v make-upech, opalovacích krémech a hydratačních krémech. Dobře pomáhá ostatním složkám produktům proniknout hlouběji do pokožky nevýhodou však je že může způsobit podráždění.

 

Toluen

Toluen je běžnou složkou surové ropy přirozeně však vzniká při sopečných erupcích či lesních požárech. Těhotné ženy by s ním měli být zvláště opatrné protože výpary z toluenu jsou agresivní, rozpouští barvy a jsou škodlivé pro plod. Najdete ho v lacích na nehty a barvách na vlasy.

 

Syntetické barvy

Obrovská škála odstínů rtěnek dokáže zapůsobit snad na každou dívku či ženu. Měli byste si ale dát pozor na ingredienci „D&C Red 22“ ta totiž označuje barvu. Synteticky vyrobené barvy mohou být karcinogenní a dráždivé. Naštěstí Evropská unie zakázala používání syntetických barev.

 

Výhody a nevýhody přechodu na přírodní produkty

 

Je jasné že přechod na nechemické značky pomůže zamezit mnoha zdravotním problémům. Dlouhodobé používání produktů s chemikáliemi může vést k řadě zdravotních komplikací a problémy s pokožkou jako je její vysušení nebo popraskání. Přírodní make-upy jsou vyrobeny z jemných složek, které pochází z přírody a mohou přispět k extra péči o obličej. (Měli byste se také poradit se svým dermatologem ohledně toho co sedí přímo vám.)

Používání přírodních produktů je ekologické. Některé chemikálie v konvenčních produktech pochází z těžebních průmyslů a jsou škodlivé pro životní prostředí. Zato organicky certifikovaný make-up je vyrobený bez použití pesticidů a jiných chemikálií, které jsou pro Zemi škodlivé.

Široce dostupná škála přírodních bio produktů. Doby kdy byste museli hledat kvalitní přírodní make-up široko daleko jsou fuč. Mnoho firem si uvědomuje, jak důležité je zamezení chemikálií pro lidské zdraví a proto se více kosmetických značek snaží o dostupnost přírodních bio make-upů.

Organické make-upy však mají i své nevýhody. Tím je třeba kratší trvanlivost kvůli absenci chemických konzervačních látek. Doporučujeme sledovat pokyny pro skladování a nevystavovat produkt na přímé sluneční světlo. Také nenabízí velkou rozmanitost barevných odstínů a není voděodolný.

Měli byste si také uvědomit, že když se jedná o přírodní nebo organický produkt, neznamená to že vaše pokožka na něj nebude reagovat. Stále můžete mít alergii na určité přírodní složky ve složení, a proto je dobré si udělat bodový test před používáním.

 

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních médiích se svými přáteli.

 

Zdroje:

https://www.reuters.com/

https://www.sheknows.com/  

https://www.globalhealingcenter.com/ 

https://www.huffpost.com/ 

https://www.forbes.com/ 

https://www.beau 

Affiliate program